BİR YÖNETMENİN GÖZÜNDEN

  • -
  • 19:30 AM - 21:30 PM
  • Picasso Sanat Atölyesi
Picasso Sanat Atölyesi

Oyunculuk bir meslektir. Nasıl doktor olmak için tıp okuyorsanız veya avukat olmak için hukuk okuyup eğitim alıyorsanız oyuncu olmak içinde eğitim almanız gerekiyor. Öncelik tabiî ki konservatuar fakat özel oyunculuk veren kurumlarda bunların arasın da önemli bir yerdedir. Oyuncu olmak için en başta sahip olmanız gereken en büyük şey yetenektir. Yeteneğiniz oyunculuk eğitimi veren kurumlarda genişletilir ve yüceltilir.

Kamera önü oyunculuğu , tiyatro oyunculuğu ve temek oyunculuk. İlk başta bilmeniz gereken Temel Oyunculuk kurallarıdır. Temel Oyunculukla ilgili eğitimler tamamlandığında oyuncu adayı kendi dalını seçer. Tiyatro veya Sinema… Tiyatro oyunculuğu ile Sinema oyunculuğu arasında belirgin farklar var mıdır? Mesela bir sinema filminde Doktor oynayan kişi tiyatro oyununda da doktor oynuyorsa bunların arasında ne fark var diye bir soru geliyorsa aklınıza, tek cümle ile anlatmam gerekirse şöyle söyleyebilirim.

En arka koltukta oturan Seyirciye oynamak ile sizi sadece yüzünü çeken kamera arasında oynayacaksınız. Tiyatro da mimikleriniz, jestleriniz ve sesinizin büyük olması gerekmektedir. Sinema veya ekran oyunculuğunda size en arkada oturan seyirci tam önünüzdeymiş gibi oynayacaksınız. Bizler buna büyük oynamak ve küçük oynamak deriz. Ama duygu durumları değişmez. Öfkeli yine öfkelidir. Sadece kullandığınız araçlar büyür veya küçülür. Nedir bu araçlar ? Dış araçlarımız sesimiz, hareketlerimiz ve tavırlarımızdır. İç araçlarımız ise düş gücü , ritim duygusu ve konsantrasyonudur. Oyunculukla ilgili bütün teknik bilgileri ve terimleri bilmek sizi Oyuncu yapar mı ? Yapmaz ! Çünkü öncelikle istemek ve inanmanız gerekir. Nasıl beynimiz vücudumuzda ki tüm uzuvlara komut veriyorsa yürü diyor ve ayaklarımız yürüyorsa , konuş deyince dudaklarımız konuşuyorsa , kırp deyince göz kapaklarımız kırpılıyorsa işte tam da burada beynimizin tüm bedenimize OYNA diye komut vermesi gerekiyor. Yanında tek olması gereken şey ise kalbimiz bunu yaparken mutlu ve heyecan dolu olması gerekiyor. Oyuncu olmak için önce akıllı sonra bolla deli olmanız gerekiyor. İşte tamda burada size eğitim veren hocalarınız önce akıllı ve bolla deliler.

Bir "akıllı deli" görmek ister misiniz ?